Silver Sound - Nagłośnienie dla wymagających

Zestawy aktywne - fakty i mity

Ostatnio robi się dużo szumu medialnego o "mobilności" nagłośnienia z zestawami aktywnymi... Jak to zatem jest? Prawda, czy tylko sprytne wybiegi marketingowców? Postaram się dotrzeć do meritum...

Porównam dwa zestawy, oba z podziałem aktywnym, 3 drożne, stereo. Jeden będzie klasyczny, ze wzmacniaczami w rack-u, a drugi aktywny. Dla uproszczenia pomijamy peryferia, a "dywagacje" rozpoczniemy od miksera, i dalej aż do głośników. Porównanie dotyczy małego nagłośnienia, zespołu muzycznego, lub mobilnego DJ-a. Profesjonalne systemy nagłośnieniowe, to odrębna kwestia i nie rozważam takowych w tym porównaiu.

Zestaw aktywny, co potrzebne?

Zatem do przeniesienia jest 5 elementów.

Aby sprzęt był gotowy do eksploatacji należy wykonać następujące czynności:

Niedużo, i gotowe...

Teraz zastanówmy się nad równoważnym "mocowo", zestawem z kolumnami pasywnymi.

Co potrzeba?

Aby taki zestaw przygotować do pracy, należy wykonać następujące czynności:

Czyżby legł w proch mit o szybkości rozwijania systemu składającego się z kolumn aktywnych? To nie wszystko, bo należy tez uwzględnić, ryzyko związane z ilością kabli leżących na ziemi w obu przypadkach. W przypadku aktywnego, mamy dość delikatny kabel sygnałowy, oraz kable zasilające, a i wyrwania ich w przypadku rozwiązania aktywnego jest 2 razy większe!! W przypadku zestawu aktywnego, jakakolwiek usterka wzmacniacza, eliminuje ta kolumnę z pracy całkowicie, aż do naprawienia, a wprzypadku drugim, podłączamy równolegle kolumnę z uszkodzonego kanału, do drugiego sprawnego, i gramy dalej. Zatem drugie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze od pierwszego, bo daje nam 100% zapasu co do wzmacniaczy, a z powodu możliwości tymczasowego zastąpienia uszkodzonego wzmacniacza innym, czyni takie rozwiązanie lepszym w eksploatacji.

Zapewne zaraz ktoś pomyśli, że ten rack, jest cięższy o 19 kG, i ma racje, ale zapewniam, ze o wiele więcej jest w sumie do przeniesienia, w przypadku systemu z kolumnami aktywnymi, bo łączna waga wzmacniaczy 4 sztuk kolumn aktywnych, będzie większa zdecydowanie, choćby z ilości zasilaczy, bo mamy aż 4 zasilacze, po jednym do każdej paczki, a tu dwa, do dwóch wzmacniaczy mocy.

No tak, ale przecież nadstawki mogą mieć tez podział aktywny, i co wtedy? Ano nic, zamiast Digama stereo, trzeba kupić wzmacniacz 4 kanałowy, tez tej marki, oraz kable 4 przewodowe, ze speakonami 4 stykowymi. Zatem nic sie nie zmienia , jeśli idzie o czas rozwijania.

Zastanówcie się zatem państwo, ile jest prawdy w tym zachwalaniu, a ile zabiegów marketingowych, promujących te wyroby, i czy faktycznie są one mniej czasochłonne w rozwijaniu, i mniej "ryzykowne" w eksploatacji, od klasycznego rozwiązania.

Ponadto, te tańsze propozycje sa kompleksowo niskobudżetowe, czyli tanie, gorsze jakościowo głośniki, i wzmacniacze też nie należące do szczytów techniki. Jesli się słucha niezbyt głośno takie wyroby, owszem grają ładnie, ale po podkręceniu mocy, wałazi z nich bylejakość. Wie to kazdy, kto posłuchał tych samych paczek w wersji aktywnej, w porównaniu z wersją pasywną z napedem np: serii Digam firmy Powersoft.

Przepaść.....

Wiem też że zaproponowane rozwiązanie z impulsowymi stopniami mocy tej marki jest drogie, ale gwarantuje najwyższą jakość dźwięku, a niezawodność uzyskana w ten sposób nagłośnienia tez nie może być za "darmo", ale warto mieć możliwość "manewru", w przypadku awarii, gdy zależy nam na opinii solidnego zespołu/firmy.

Niestety jakość zawsze jest droga....

OFERTA PRODUKTÓW
Kolumny basowe:
       BTR 118
       BTR 115(SA)
       BSR 212 
       BSR 218 
       BP 612SA
       BP612-1000SA
       BP 615SA
       BP 618SA
       BP 6210SP
       BP 6212SA 
    Kolumny uniwersalne:
       KSO 108SP
       KSO 110SP
       KSO 112SP
       KSO 112-504SP
       KXV 312
       KXV 315 
       VKS 465
    Kolumny tubowe:
       
       KTA 112S
       KTLA 112
   Aktywne zestawy kompletne:
    
       SoundLeader 12
       SoundLeader 15
   Zestawy pasywne kompletne:
                                                                       Sound Dragon 2000
      
    Elektronika:
      ZWM SoundDragon
      SS 100 b
      SS 300 b
      SpeakPower 400/600
                                                               USŁUGI
                                                               Profesjonalny serwis i naprawa analogowych wzmacniaczy     
                     mocy.                                                    
Profesjonalny serwis i naprawa
         kolumn głośnikowych.                    
Profesjonalny
serwis i naprawa głośników.
                                                               Wypożyczanie sprzętu nagłośnieniowego.
Ilość odsłon: 40304
Copyright© 2010 Krzysztof Jasiński