Silver Sound - Nagłośnienie dla wymagających

Wzmacniacze

Pieszy, konnemu nie jest kompanem...
i wzmacniacz , wzmacniaczowi... też.

To jak dobierać wzmacniacze mocy , aby nagłośnienie działało zadowalająco, wie tylko mała cząstka ludzi z branży, reszta myśli że wie... A tak, prawdę mówiąc, nie wie nic..... poza obiegowymi rewelacjami opowiadanymi przez kolegów, a potwierdzanych przez cwanych handlarzy wykorzystujących waszą naiwność, oraz nazwy powszechnie uznanych za dobre marek, takich jak CROWN, YAMAHA i innych.

Jak każdy producent, wymienione marki, i inne, produkują wyroby bardzo odległych od siebie klas, tak jak koncern Fiat, oferując zarówno limuzyny za niewyobrażalne dla przeciętnego człowieka ceny, do "cieniasa".

Zademonstruje to na postawie oferty firmy Crown, bo za limuzyny można uznać serię wzmacniaczy oznaczonych symbolami STUDIO REFERENCE I, i II, gdzie wzmacniacz o mocy ok 2400 W waży 27,6 kg, a mniejszy o mocy 1145 W - 25,5 kg, porównywalny wzmacniacz firmy CREST - CA 12, o mocy 2800 W, waży 30,4 kg. Są to wzmacniacze wykonane w technologi analogowej, bo tylko takie można ze sobą, w ten bardzo uproszczony sposób, porównywać.

Ten sam producent (Crown) oferuje też wyrób o symbolu K2 o mocy 2500 W, i wadze TYLKO!!!!! 17,3 kg.... zapewne sprzedawcy nagadają wam, że w tym wzmacniaczu użyto super lekkie, super nowoczesne materiały....tylko dlaczego jest on ok. 4 razy tańszy od tego niby mniej nowoczesnego STUDIO REFERENCE?????I od kiedy lepsza technologia jest tańsza...???

Ponieważ przeciętnego właściciela nagłośnienia nie stać na "limuzynę", o której krążą legendy, bazując na niej, cwani handlarze wciskają wam "cieniasy" tej samej marki, a wy chwytacie sie tego kłamstwa, jak tonący brzytwy...Te 10,3 kg zaoszczędzono w tym tańszym wzmacniaczu, na najbardziej ważnych dla wzmacniacza elementach, mocy ( i wadze) transformatora, prawie 10 krotnie mniejszej pojemności kondensatorów w zasilaczu, oraz wielkości radiatora. Ogólnie można przyjąć, że wzmacniacz wykonany technologią analogową ( bez przetwarzania impulsowego)musi odpowiednio ważyć do swojej mocy.Jest to dość mocno uproszczone porównywanie, ale dziś w tym zakresie nie ma dużych rozbieżności technologicznych miedzy producentami, zatem mimo dużego uproszczenia, waga w stosunku do mocy może nam bardzo dużo powiedzieć z czym mamy do czynienia.Aby to zrozumieć , należy przypomnieć nieco teorii elektrotechniki, a dokładnie zasadę działania prostownika tzw: dwupołowkowego. Jak wiecie uzwojenie wtórne transformatora posiada odczep ze środka tego uzwojenia, a pozostałe dwa końce podłączone są do mostka prostowniczego. Jest to najczęściej stosowany układ, gdyż tanimi środkami pozwala uzyskać dwa, ujemne, i dodatnie napięcia zasilania, i jest to prostownik tzw. dwu połówkowy, ładujący kondensatory z częstotliwością 100 Hz ( podwójna częstotliwość sieci zasilającej 230V).

Rys 1. pokazuje jak wyglądają napięcia na wyjściu z prostownika bez kondensatorów

Napięcia na wyjściu prostownika

Rys 2. pokazuje jak wygląda napięcie na kondensatorach o małej pojemności (470 mikrofaradów) i dużym obciążeniu

Napięcia na wyjściu prostownika

Rys 3. pokazuje wykres napięcia na kondensatorach o dużej pojemności ( 47000 mikrof.) i takim samym jak wcześniej obciążeniu.

Napięcia na wyjściu prostownika

Jako napięcie stałe, należy uznać napięcie poniżej progu pulsowania, a tylko takie może być użyte do liniowego, nie zniekształconego przetworzenia przez stopień mocy wzmacniacza, na sygnał zasilający głośniki. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem obciążenia zasilacza wzrasta napięcie pulsacji, czyli obniża skuteczne napięcie zasilające stopnie mocy. Jak widać ten sam transformator, w zależności od pojemności kondensatorów może dostarczyć bardzo różne użyteczne dla stopnia mocy napięcia zasilania.

WNIOSEK JEST ZATEM OCZYWISTY!!! JAK NAJWIĘKSZA POJEMNOŚĆ kondensatorów w zasilaczu. Dobre wzmacniacze, jak je wcześniej określiłem "limuzyny" posiadają w zasilaczu 140000 mikrofaradów (C12, C18 firmy CREST), a "cieniasy" z napisem CROWN, YAMAHA, BEHRINGER lub innym, nie posiadają w zasilaczu NAWET 20%!!!! tej pojemności.

Zauważcie też, że przy dobrych wyrobach, jest podane dużo parametrów technicznych, pozwalających określić jakość wyrobu, a przy słabiutkich... dużo słów, jaki to dobry wzmacniacz.

Przeanalizujmy teraz w jaki sposób stopnie mocy pobierają energie z zasilacza. Jeśli wzmacniacz pracuje w układzie stereo, lub równoległym monofonicznym sygnały obu kanałów są prawie zawsze zgodne w fazie, możemy , z dużym uproszczeniem przyjąć, iż przez oba stopnie mocy do bieguna zasilacza dołączane są równolegle oba obciążenia. Przedstawia to Rys 4.

Rys 4.

Jeśli obciążymy oba kanały impedancją np 2 Omy, to wypadkowa impedancja przy maksymalnym wysterowaniu wzmacniacza będzie wynosić ok 1 Om!!!!W tym reżimie pracy jeden biegun odbiornika dołączony jest do "zerowego" punktu zasilacza, a drugi , poprzez tranzystory stanowiące wzmacniacz prądu, do biegunów dodatniego, lub ujemnego zasilacza.

Na dodatek, energia jest pobierana naprzemiennie z obu uzwojeń, czyli można z dużym uproszczeniem przyjąć, iż w danym momencie całe obciążenie pobierane jest z jednego uzwojenia, i jeśli transformator nie jest odpowiedniej jakości, pobierany prąd może powodować nasycenie się rdzenia, co skutkuje niższym napięciem skutecznym na tym uzwojeniu. I tutaj właśnie da o sobie znać słaby (lżejszy) transformator, który nie dostarczy tej wymaganej od niego energii, gdyż poza tą niezbędną, dla obciążenia(czyli kolumn), należy też doładować kondensatory w zasilaczu.... Załóżmy że dysponujemy zasilaczem dającym napięcia na biegu jałowym +/- 98V, w układzie klasycznym stereofonicznym, można z tych napięć uzyskać 2 x 1400W przy 2 omach na kanale, razem 2800W( zakładamy DOBRY zasilacz)gdyż napięcie skuteczne pod pełnym obciążeniem zmniejszy się o ok 15%. Z tego samego układu zasilacza można uzyskać 3200 W/ 4 om , ale w układzie tzw. mostkowym.

Schemat takiego układu przedstawia Rys 5.

Rys 5.

W tym reżimie pracy bieguny odbiornika podłączone są do wyjść wzmacniaczy prądu, gdzie stopień B ma odwróconą fazę sygnału. Powoduje to "przełączanie" biegunów odbiornika , między plusowym, a minusowym, biegunami zasilacza. Dzięki takiemu rozwiązaniu obciążenie jest podłączane do całego wtórnego uzwojenia transformatora, a jego wypadkowa wartość jest 4 razy większa!!!!( 4 Ohm), co skutkuje mniejszymi spadkami napięcia skutecznego zasilacza. Stąd te 400 W "zysku", i oczywiście dużo lepsza dynamika urządzenia, gdyż jednym z ograniczeń zasilacza jest maksymalny prąd, który może być pobrany z kondensatorów elektrolitycznych, a w tym przypadku jest on ok. 2 - 4 razy mniejszy!!!!

Można tą zasadę zastosować też do wysterowania posiadanego wzmacniacza i kolumn, bez konieczności łączenia głośników szeregowo. Wzmacniacz ustawiamy do pracy w mostku, a kolumny podłączamy do tych samych wyjść, co przy pracy stereo. Należy pamiętać, że jeden kanał dostarcza sygnał odwrócony fazowo, zatem trzeba zamienić bieguny w głośniku zasilanym z tego kanału.

bridge inaczej

Jak widać, w tym rozwiązaniu, jeden odbiornik jest zasilany z bieguna dodatniego zasilacza, a drugi z ujemnego, w odróżnieniu od tego jak płyną prądy w układzie z Rysunku 4.. Takie rozwiazanie eliminuje tez wady połączenia szeregowego odbiorników (kolumn), zdecydowanie poprawiając jakość emitowanego dźwięku. Zielone "X" pokazuje że jeden odbiornik należy podłączyć odwrotnie.


Maksymalna częstotliwość doładowywania kondensatorów wynosi 100 Hz, zatem, pojemność i jakość kondensatorów ma kapitalne znaczenie, gdyż to z nich jest czerpana energia kilka do kilkudziesięciu razy między okresami doładowania ich wyprostowanym napięciem z transformatora.

W tanich wzmacniaczach stosowane są kondensatory z wyprowadzeniami do druku, które mają "wydajność prądową"na poziomie ok 10 Amperów, natomiast w dobrych, albo bateria takich, połączonych równolegle, co zwielakratnia proporcjonalnie do ilości, ich wydajność prądową, i nagromadzony ładunek, lub kondensatory o dużych pojemnościach, z wyprowadzeniem typu zacisk, a te są dużo droższe, i 30 - 40 Amperów maksymalnego prądu.

Jak zatem dobierać wzmacniacze, mając na uwadze bardzo ograniczone środki finansowe?

Po pierwsze, stosować tzw. układ aktywny, a unikać układów pasywnych, bo one wymagają bardzo dobrych wzmacniaczy

Po drugie, nie stosować obciążeń mniejszych niż 4 omy na kanale wzmacniacza, mimo buńczucznych napisów, że wzmacniacz można obciążyć impedancją 2 Om.

Po trzecie, przy zakupie porównujcie wzmacniacze między sobą, i dawajcie raczej wiarę słuchowi, niż oczom

Załóżmy ze mamy ma stepujący komplet kolumn: 2 sztuki sub basowych z głośnikiem o impedancji 8 Om i mocy 400 W, oraz dwie kolumny szerokopasmowe o impedancji 8 Om, i mocy 300 W. Wykorzystując wiedzę opisana poprzednio, należy podłączyć kolumny w systemie aktywnym. Ja zakupiłbym dwie sztuki wzmacniaczy 2 x 200W/4 Omy, i dwie sztuki wzmacniaczy 2 x 150W/4 Omy, oraz krosower elektroniczny, aby zasilić kolumny w układzie aktywnym. Wzmacniacze przełączyłbym w układ pracy "BRIDGE" (mostek), i każdą kolumnę zasiliłbym swoim wzmacniaczem. Dzięki temu , nawet te słabsze wzmacniacze odpowiednio obciążone, dadzą z siebie nieco więcej.

Gwarantuje wam, iż takie rozwiązanie, nieco droższe niż pojedynczy wzmacniacz o mocy np: 2 x 800 W/4Ohm, zagra według mojego pomysłu, prawie tak samo jak ze wzmacniaczem typu "limuzyna".Możecie to w końcu przetestować w każdym dobrym salonie muzycznym, gdzie będą w dyspozycji różne kolumny i wzmacniacze, i przekonać się, że niewiele jest prawdy w obiegowych opiniach.Zamiast wyrzucać pieniądze na tzw: "niskobudżetowe" wynalazki, można na naszym rynku kupić całkiem przyzwoite urządzenia, za rozsądne pieniądze, a posiadając odpowiednia wiedzę, dobrze dobrać sprzęt nagłośnieniowy do Waszych potrzeb. Uwierzcie, że teksty jak wyżej, nie są pisane Wam "na złość", choć mogą kogoś rozzłościć, bo obnażają nieprawdę przez nich głoszoną...w szczególności sprzedawców cieniutkich wzmacniaczy z markowymi napisami.

OFERTA PRODUKTÓW
Kolumny basowe:
       BTR 118
       BTR 115(SA)
       BSR 212 
       BSR 218 
       BP 612SA
       BP612-1000SA
       BP 615SA
       BP 618SA
       BP 6210SP
       BP 6212SA 
    Kolumny uniwersalne:
       KSO 108SP
       KSO 110SP
       KSO 112SP
       KSO 112-504SP
       KXV 312
       KXV 315 
       VKS 465
    Kolumny tubowe:
       
       KTA 112S
       KTLA 112
   Aktywne zestawy kompletne:
    
       SoundLeader 12
       SoundLeader 15
   Zestawy pasywne kompletne:
                                                                      Sound Dragon 2000
      
    Elektronika:
      ZWM SoundDragon
      SS 100 b
      SS 300 b
      SpeakPower 400/600
                                                               USŁUGI
                                                               Profesjonalny serwis i naprawa analogowych wzmacniaczy     
                     mocy.                                                    
Profesjonalny serwis i naprawa
         kolumn głośnikowych.                    
Profesjonalny
serwis i naprawa głośników.
                                                               Wypożyczanie sprzętu nagłośnieniowego.
Ilość odsłon: 166178
Copyright© 2010 Krzysztof Jasiński