Silver Sound - Nagłośnienie dla wymagających

Splitter

Właściciele nawet małej aparatury nagłośnieniowej stają przed koniecznością sprostania coraz wyższych wymagań. Coraz częściej stawiany jest wymóg ustawienia miksera odsłuchowego. To wymaga zastosowania urządzenia zwanego splitterem, które umożliwia połączenia równolegle miksera FOH, z monitorowym.

Z punktu widzenia właściciela, ważny jest tez czas przygotowania aparatury do pracy, oraz unikanie błędów, które zawsze mogą zdarzyć się, przy każdorazowym podłączaniu wszystkiego od nowa...

Sprawdziłem to na własnej skórze..

Najlepiej by było zakupić odpowiednie urządzenia i sobie głowy nie zawracać, ale trzeba by było być krezusem, a myślę, ze nie należymy do tej grupy ludzi, zatem pozostaje nam samemu wykonać niezbędne urządzenia, bo można tez przy okazji nieco uprościć, i przyśpieszyć przygotowanie nagłośnienia do pracy.

Można, oczywiście jeśli to możliwe mechanicznie, domontować odpowiednie wielopinowe złącze, do posiadanego multicore, i podłączyć równolegle oba miksery, jest to rozwiązanie najtańsze, najprostsze, choć nie zapewniające separacji miedzy mikserami, co w przypadku małej aparatury nie jest wielką wadą. Należy tylko zapewnić zasilanie 230 V obu mikserów z jednej fazy. W ten sposób unikniemy ewentualnych problemów wynikających z zasilania. Takie rozwiązanie demonstruje rysunek1.

Splitter

Można pójść jeszcze dalej, oczywiście nieco drożej, ale kompleksowo usprawniając przy okazji uruchamianie aparatury. Proponuje w odpowiedniej odległości przeciąć posiadane multicore od strony FOH, w cases, miksera głównego należy zamontować gniazdo wielopinowe, i do niego podłączyć kable, na stale dołączone do gniazd, które poprzednio za każdym razem pieczołowicie podłączaliście do tego miksera. Obciętą końcówkę multicore, oczywiście zakończacie odpowiednim wtykiem wielopinowym, pasującym do wcześniej wymienionego gniazda. Jak widać, jednym nieskomplikowanym ruchem ręki, podłączacie w ten sposób, to co normalnie zajmuje, dużo czasu, a czasami chochlik się zaplącze, skutecznie psując nerwy, gdy nastąpi pomyłka...

Jeśli jest takowa możliwość mechaniczna, aby zamontować gniazdo wielopinowe na posiadanym stage box-ie, zróbmy to. Drugie gniazdo należy zamontować w cases, miksera który ma pracować jako odsłuchowy, a połączenie miedzy nimi wykonamy za pomocą kilkumetrowego kabla multicore, z odpowiednimi wtykami z obu stron. Jeśli jest jeszcze miejsce ,na obudowie stege box-u, można jeszcze zamontować gniazdo wielopinowe, mniejsze, bo dla 12 linii, dla podłączenia multicore, perkusyjnego. Usprawnimy sobie w ten sposób kompleksowa obsługę tego instrumentu, łącznie z przesyłem sygnału do wysterowania drumfila. Taką ewentualność zaznaczono na rysunku 1, zaznaczając elementy liniami przerywanymi. Oczywiście w stage box-ie łączymy odpowiednio te złącza wielopinowe z gniazdami Canon.

Nieco więcej fatygi, oraz wyższe koszty będą w przypadku, gdy nie można zamocować tych gniazd, na posiadanym stage-box-ie. W takiej sytuacji trzeba zakupić, co drogo kosztuje Można też takie urządzenie wykonać samemu, i aby nie powielać i komplikować połączeń, splitter najlepiej wykorzystać jako końcówka multicore, co proponuję.

Oto rysunki takiego urządzenia: split1, split2

Ponieważ splitter, w założeniu jest zapakowany do cases, to można zrezygnować z jednego kompletu gniazdo/wtyk wielopinowy, montując na stałe do splitter-a, multicore do miksera monitorowego. Taka ewentualność pokazuje rysunek 2,

Splitter

a rysunek 3 pokazuje połączenia wewnętrzne splittera.

Splitter

Jest to rysunek uproszczony, i dotyczy takiego urządzenia w wersji bez separacji. Nie uwzględnione są też przełączniki "ground".

OFERTA PRODUKTÓW
Kolumny basowe:
       BTR 118
       BTR 115(SA)
       BSR 212 
       BSR 218 
       BP 612SA
       BP612-1000SA
       BP 615SA
       BP 618SA
       BP 6210SP
       BP 6212SA 
    Kolumny uniwersalne:
       KSO 108SP
       KSO 110SP
       KSO 112SP
       KSO 112-504SP
       KXV 312
       KXV 315 
       VKS 465
    Kolumny tubowe:
       
       KTA 112S
       KTLA 112
   Aktywne zestawy kompletne:
    
       SoundLeader 12
       SoundLeader 15
   Zestawy pasywne kompletne:
                                                                       Sound Dragon 2000
      
    Elektronika:
      ZWM SoundDragon
      SS 100 b
      SS 300 b
      SpeakPower 400/600
                                                               USŁUGI
                                                               Profesjonalny serwis i naprawa analogowych wzmacniaczy     
                     mocy.                                                    
Profesjonalny serwis i naprawa
         kolumn głośnikowych.                    
Profesjonalny
serwis i naprawa głośników.
                                                               Wypożyczanie sprzętu nagłośnieniowego.
Ilość odsłon: 40305
Copyright© 2010 Krzysztof Jasiński