Wzorem naszego ubiegłowiecznego telewizyjnego mistrza w "samosobieradzeniu", Pana Słodowego, większość moich krajan, potrafi, lub przynajmniej myśli, że potrafi zrobić wszystko, nawet poprawnie pracujący zestaw głośnikowy. Wychodząc tym zapaleńcom na przeciw, podaję kilka ważnych tajników dobrej konstrukcji, aby ich wysiłki i pieniądze nie poszły na "marne", a poprawnie pracujący efekt ich pracy, był także powodem do dumy.
Zapraszam do lektury.
Tu postaram się podpowiedzieć, jakimi kryteriami należy sie kierować przy wyborze wzmacniacza, lub wzmacniaczy do Waszej aparatury nagłośnieniowej, niezależnie czy jest to mała kapelka, czy nieco wieksze nagłośnienie "usługowe". Od tego co zakupicie zależy bardzo dużo, zatem warto posiadać nieco więcej wiedzy, zanim wybierzecie się do sklepu na zakupy.
Wzmacniacze, teoria i praktyka
Tu nieco teori o konstrukcji wzmacniaczy, oraz praktyczne podpowiedzi jak je stosować z lepszym efektem.
Nasz rynek jest wręcz przesycony najróżniejszymi ofertami zestawów głośnikowych. Trudno w takim gąszczu ofert nie popełnić błędu, tym bardziej, że producenci nie przebierają w środkach, a sprzedawcy w większości wtórują im, w tym aby sprzedać coś ze swojej oferty.
To co w tym artykule przeczytać zechcecie, być może ułatwi Wam podjęcie najlepszej decyzji, a wydane pieniądze, nie będą stratą, a udanie ulokowaną inwestycją.
Kiedyś, kiedy akcesoria elektroniczne i wzmacniacze mocy były bardzo drogie, podstawowym sposobem rozdziału pasm na poszczególne przetworniki, były filtry pasywne, potocznie zwane zwrotnicami.
Dzis, gdy wspomniane elementy są tanie, warto przejść na wyższy etap, i zastosować podziały atywne. Niniejszy artykuł pozwala zapoznać się z wadami i zaletami poszczególnych rozwiązań.
Tu znajdziecie Państwo matematyczny przykład zalet podziału aktywnego.
Zapraszam do czytania.
Każdy sprzęt trzeba konserwować, aby nam latami bezawaryjnie służył.
Postaram sie udzielić porady, jak to wykonać we własnym zakresie, i jaki zakres prac konserwacyjnych można wykonać w warunkach amatorskich, a co nalezy zlecić wyspecjalizowanej firmie.
Factor Danping od strony głośnika..
Na wielu forach, od specjalistycznych audio, po quasi
profesjonalne, są
wyznawcy nowej wiary
Ano w inny, bardziej "marketingowy" sposób podana wartość
impedancji wyjściowej wzmacniacza. Normalnie trzeba by było podać np:
0,01 ohma, lub 0,005 ohma. Takie tam nic nie znaczące ułamki, nie
przemawiające do przeciętnego odbiorcy zdecydowanie... Ale juz df= 800
/ 8 omów, albo jeszcze ładniej, bo DF 1600/ 8 ohm,
czy nie lepiej wygląda???
Jasne, tu widać zdecydowanie, 1600 jest więcej niż 800...
I to działa...
Obecnie wiele firm przy swoich produktach podaje w opisie magiczne słowo..."liniowy". Nie ważne jak sie to ma do walorów wyrobu, ale działa marketingowo, ludzi kupują, bo "liniowe" ponoć lepsze niż klasyczne, czyli tzw: żródlo punktowe. A jak się to ma w praktyce?