Silver Sound - Nagłośnienie dla wymagających

odpimplsowaiinne Bardzo często przywołuje się w dyskusjach, opisujących wady i zalety konstrukcji kolumn, szczególnie o konstrukcjach kolumn basowych, tzw: odpowiedź impulsową.
Postaram się to wyjasnić, w miarę przyjaznym językiem, równocześnie starając sie objaśnić jaki ma ten aspekt ma wpływ na brzmienie kolumny.

 Porównajmy membranę głośnika do wahadła. Przeciętnie masa układu drgającego głośnika 18 cali, dobrej klasy to ok 200gramów, a głośnika 12 cali dobrej klasy to ok 140 gramów. Zatem przymocujmy równoważne ciezary membran do np; żyłek o podobnej długości, tworząc wahadła. Odchylamy oba cieżarki na taką samą odległość od pionu, i obserwujemy jak zachowują sie takie wahadełka. Zapewne zauważycie, że wcześniej przestanie się poruszać te wahadełko z mniejszym cieżarkiem. To wynika z praw fizyki, i jest łatwe do wyliczenia. Jeśli policzylibyśmy, ile razy na sekundie poszczególne wahadło wykonuje pełną amplitudę, czyli ruch od idealnego ułożenia żyłki w pionie, porzez odchyelenie w jedną stronę, a potem w druga, i znowu do idelanego pionu, to mamy częstotliwość danego wahadła.
Membrana głośnika, to praktycznie to samo, co takie wahadełko, z określoną masą, i częstotliwością , co w danych głośnika jest podane jako Fs. Jest to zatem częstotliwość, przy której głośnik silnie rezonuje. Jest to wada każdego głośnika, bo, każdy impuls dostarczany do niego, poza ruchem wymuszonym sygnałem ze wzmacniacza, podudza tą membrane do drgania tą uprzywilejowaną częstotliwością podaną jako Fs, w podawanych parametrach T-S, a Fb( to trzeba zmierzyć...)w przypadku konkretnej obudowy. Jeśli dany głośnik, wstawimy do określonego typu obudowy, o określonym współczynniku tłumienia, czy przekładając to na nasze wahadełko, przyspieszania jego zatrzymania sie, to bedzie to wygaszanie drgań, trwało krócej, co jest korzystne dla nas, bo szybciej zaniknie podbarwianie inetresującej nas częstotliwości wzmocnionej i dostarczonej do głośnika, tą jego uprzywilejowaną, niekoniecznie nas interesujacą.
 Czyli wraz z szybszym wygaszaniem nieporządanej częstotliwości rezonansu własnego głośnika, mamy lepsza jakość emitowanego dźwięku!!!
Jeśli założmy, że obudowa klasyczna B-R, ma współczynnik tłumienia, przyśpieszania wygaszania tej nieporzadanej częstotliwości = 2,( założenie teoretyczne, tylko do zademonstrowania problemu...), czyli skraca o połowę, to tyczy to tak samo głośnika 18 cali, jak i w odpowiednio skonstruowanej obudowie dla głośnika 12 cali.. Skoro , z naszego doświadczenia wynikło, że wahadełko z mniejszą masą szybciej się zatrzymuje, zatem odnosząc to do głośnika z mniejszą masą układu drgającego, będzie tak samo. Zatem jeśli od samego początku, mniejsza i lżejsza membrana ( lżejsze wahadełko), szybciej sie zatrzymuje, to jeśli skrócimy to o połowe, to i tak dłużej bedzie rezonować, głośnik, z cięższą membraną ( większy ciężar wahadełka.
Zatem lepsza odpowiedź impulsowa, to jest mniejsza zawartość w sygnale porządanym, wady głośnika w postaci jego rezonasu własnego, który podbarwia nam sygnał właściwy, a jeśli jest to im szybciej wygasa. Zatem chcąc zastosować czas jako jednostke do opisu tego parametru, należałoby ustalić czas od momentu pojawienia siętego podbarwiania rezonansem własnym głośnika do jego zaniku, lub zejścia do tak niskiego poziomu, że nie wpływa to na dźwięk właściwy pierwotny, dostarczony sygnałem elektrycznym do głośnika przez wzmacniacz.

 Innym sposobem oceny odpowiedzi impulsowej, jest sprawdzenie reakcji głośnika / kolumny na skok jednostkowy. Jako skok jednostkowy, można założyć podłączenie do akumulatora, a moment pojawienia się napięcia uznajemy za ten "skok". Na rysunku zaznaczony jest jako "prostokąt" linia przerywaną. Linia ciągła pokazuje oscylogram ( zdjęcie) sygnału zdjętego mikrofonem z tak "potraktowanego" głośnika/kolumny. Jak widać, kiepski głośnik, lub konstrukcja kolumny, na pierwszej fotce, jak w tym "wahadełku" drgania membrany trwaja długo po pojawieniu sie tego napięcia (skoku jednostkowego). Dolny rysunek przedstawia głośnik/ kolumnę z dobrą odpowiedzią, gdzie "brudu" własnego rezonansu głośnika jest bardzo mało...
Jak widać na tych rysunkach, membrana osiaga pełna amplitudę pierszego impulsu - odpowiedzi na ten skok jednostkowy, z pewnym opóźnieniem , a czas narastania zbocza narastającego tego skoku jednostkowego odpowiada czasowi narastania dla zdecydowanie większej częstotliwości, niz widoczna gasnąca sinusojda, zatem gdybyśmy jako sygnał sterujący głosnik, zastosowali bardzo krótki  impuls ze zboczem o większym czasie narastania i opadania, niz odpowiada to jego Fb, to... nie bedzie tego zjawiska.
 Konkluzja.
Efekt pobudzenia głośnika  najmocniej nastepuje wtedy, gdy częstotliwość dostarczona ze wzmacniacza jest równa  częstotliwości rezonansowej (Fb) w tej obudowie i im większa zostanie wymuszona  amplituda wychylenia membrany w odniesieniu do stanu spoczynku. Idąc tym tropem myślenia, można by wysnuć wniosek, że należy tak skonstruowac kolumnę, aby Fb zastosowanego głośnika, była powyżej jego górnego zakresu eksploatacji...(odcięcia)..
Ale tak się nie bardzo da...
Zatem, każda konstrukcja to kompromis między wieloma czynnikami, czasami wykluczajacymi się. Dlatego wiele prostych symulatorów obudów, nie bierze wszystkich czynników pod uwagę, a doświadczony konstruktor korzysta z nich tylko w pewnym zakresie, a reszta wynika z jego wiedzy, której nie ma "komputer", oraz doświadczenia.
Dlatego przestrzegam przed odudowami z allegro, albo oferowanymi przez "konstruktorów" forumowych...

Tyle w uproszczeniu teorii, ale jak ma sie to, czego muzycy, chcą wyjaśnić najbardziej, dźwięków...

W muzyce, kazdy jej element, dźwiek wydawany przez jakis instrukent, ma swój poczatek, wybrzmiewanie, i koniec. Muzyka tez nie jest chaotycznym zbiorem róznych dźwięków, a sciśle uporzadkowanym,( inaczej mielibyśmy kakafonie, co swietnie przedstawiają fragmenty z prób indywidualnych orkiestry, przed koncertem), gdzie określone instrumenty włączją się w okreslonym czasie, z okreslonym wybrzmiewaniu, i czasie trwania. Określone grupy instrumenmtów, graja w "takt", czyli  ich wybrzmiewanie rozpoczyna sie w odpowiednim czasie.

Parametry konstrukcji
Kolumny basowe: projekty archiwalne i nowe 
BSR212
BTR115
BPN618
BPN615
BPN612
BPN608
BP6208
BP6212
Kolumny
szerokopasmowe
VKS465
KXV312
KXV315
Elektronika
SpeakPower
ZWM SandDragon
       
 
 
Copyright© 2010 Krzysztof Jasiński