Silver Sound - Nagłośnienie dla wymagających

Na "tapecie"...

Doszedłem do wniosku, że szkoda czasu na durne debaty, na niektórych forach, a czas zająć się swoimi sprawami.

O tym, że opracowałem swój własny stopień mocy z kluczowanym napięciem zasilania, potocznie klasa "H" zwanym, jest już wiadome. Jest to jednak maksymalnie, 600W, ale mam już opracowany stopień mocy z 2 kluczami na biegun zasilania, do maksymalnie 1200W, z 4 parami tranzystorów wzmacniacza prądu, oraz dość rozbudowany stopień mocy, do maksymalnie 6000W mocy, ale to nieco zaczeka, bo na początek zajmę się poprzednio wymienionym projektem.

Docelowo ma to być wzmacniacz rack 19 cali, w 1 U wysokości 2 x 1000W/ 4 omy, z zasilaczem impulsowym, oraz wzmacniacz 4 x 1000-1200W/ 4 omy, z zasilaniem impulsowym, w obudowie rack, 2 U wysokości. Ma to być uniwersalne zasilanie do pasywnych kolumn, w układzie 2+2, lub 2+1, i aby temu sprostać, ma docelowo być wyposażony w elektronikę, dsp, aby wysterować te stopnie mocy, adekwatnie do potrzeb, podłączonych kolumn.

Stopień mocy jest oparty na doskonałym układzie firmy ANALOG DEVICES, na którym bazuje od dawna, z prądowym ujemnym sprzężeniem zwrotnym, oraz fantastycznym brzmieniem, o czym wiedzą posiadacze moich wzmacniaczy serii "POWER GREEN „ lub modułów SS300, SS600, czy SS1000.

Ma to być konkurencyjne cenowo dla najlepszych marek światowych, ale nie ustępując ich brzmieniu, masą oraz niezawodnością.

Wzmacniacze te mają służyć alternatywnie do zasilania kompletów komun serii MiniSet, MidiSet, oraz OptiSet, dla tych, którzy nie są zwolennikami konstrukcji aktywnych, oraz jako propozycja napędu kolumn serii KTA 112, oraz serii basów BTR 118, BTR 115, BTR 112, czy SL 3000, oraz SL 4000 sprzedawanych przez firmę NAW, będących moimi konstrukcjami.

Moduł SpaekPawer jest obecnie testowany jako napęd aktywnych wersji KSO 110, oraz KSO 112, i zawsze jest pozytywnie oceniany, zarówno za osiągi mocowe, jak też niepowtarzalne wyjątkowo klarowne brzmienie średnich i wysokich częstotliwości, a także za bardzo dobrą kontrolę nad głośnikiem w zakresie basów. Jednak poza max 600W/ 4 omy, nie przewiduję jego rozbudowy, ze względu na masę, z powodu klasycznego zasilania transformatorowego, oraz co tu mamić jakimiś hasłami „klasa H”, klasycznego układu klasy AB, co wymaga nieco radiatora, ze względu na teoretyczną sprawność energetyczną, ok., 75%. Dlatego pomyślałem o większych mocach, co wspominałem powyżej, 1000-1200W /4 omy na kanale, zastosować zasilanie impulsowe, a obudowa 1 U wysokości wykonaną z odpowiednio grubej blachy aluminiowej, będzie dodatkowym elementem odprowadzającym ciepło, poza chłodzeniem zwykłego radiatora, z wymuszeniem, poprzez wentylatory. Aby poprawić parametry wzmacniacza, postanowiłem zastosować dwie niezależne przetwornice, zasilające „swoje” kanały stopni mocy.

Ponieważ z techniki impulsowych zasilaczy jestem, co tu ukrywać, laikiem, tę kwestię zlecam zdecydowanie bardziej doświadczonym ludziom, to jest zaprojektowania i wykonywania takowych, a to doświadczenie ma być gwarancją dużej niezawodności  takiego zasilacza.

Wzmacniacz przewiduje jako konstrukcję modułową, co znakomicie ułatwia ewentualne serwisowanie.

Wzmacniacz z 4 blokami mocy, jest jakby koniecznością rynkową, że względu na potrzeby małej sceny, do minimalizacji masy, i wysokości, a równoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ilości kanałów odsłuchowych, oraz potrzeb zespołów muzycznych, posiadających, lub preferujących kolumny pasywne, lub z napędem aktywnym w 2-3 kanałach. Stąd pomysł, na wbudowanie modułu DSP, takiego, aby zapewnić wysterowanie 2, lub 3 drożnego zasilania na stronę posiadanego sprzętu. Oczywiście modułu nie będę konstruował, bo to przerasta zdecydowanie moje możliwości, a skorzystam z gotowych produktów renomowanych marek. Jest to oczywiście brane pod uwagę, jako opcja, bo nie mam zamiaru nikogo zmuszać do „swego”, i pozostawić możliwość wyboru indywidualnie według uznania nabywcy procesora głośnikowego, zewnętrznego.

Oczywiście odpowiedniej klasy, i odpowiednich możliwościach....

No i„spawarka”, jak ja mam w zwyczaju określać takie moce...

Pomysł narodził się przy okazji konieczności wykonania zasilania do 4 sztuk na stronie basów 8 omów, co w sumie daje nam impedancję 2 Omy. Stosowanie układu mostkowego, jak to czyni pewien producent krajowy, uznałem za kiepski, zatem trzeba było poszukać innego rozwiązania. Oczywiście, tylko kluczowanie napieć zasilania 3 x biegun zasilaniana to pozwala, i na takowe właśnie rozwiązanie się zdecydowałem. Płytka drukowana będzie umożliwiała skonstruowanie bloku mocy, do max 6 kW/ 2 Omy, lecz mniejsze moce będzie można wykonać dla impedancji 4 omy. Wzmacniacz ten jest w stanie projektowania, choć już niewiele pozostało. Pierwsze próby wykonam na posiadanych transformatorach,lecz docelowo, ma być zasilanie impulsowe.

Więcej szczegółów tej konstrukcji nie podam, aby nie za bardzo ułatwić „konstruktorom” z estradowca, i elektrody, „wynalezienia” odpowiednika....

Nowe konstrukcje mobilne

 Obecnie rynek potrzebuje właśnie takowych konstrukcji, zatem trzeba takowe przygotować i zaoferować.

 Modne są konstrukcje, gdzie nadstawka chowana jest w kolumne basową, zatem i ja tak postapiłem. Opracowałem kolumne basową na głośniku 12 cali, tak, że w kanał rezonansowy niskich częstotliwości można schować na czas transportu nadstawkę wykonaną na 2 sztukach głośników 6,5 cala, i oczywiście driver. Wszystko oczywiście jak tylko to możliwe lekkie, z rozsądnym podejściem do komponentów, aby cena była w miarę "przyjazna". Dlatego na basie bedzie głośnik B&C, a w nadstawkach głośniki innej marki, ale driver, oraz horn, oczywiście B&C.

Wymiary basu:

 - 50 cm szeroki, 

 - 65 cm głęboki,

 - 60 cm wysoki

Moc AES = 400W

Pasmo (-10dB) == 38 Hz - 230Hz

Efektywność ok 96dB

Wymiary nadstawki:

 - wysokośc 50 cm

 - szerokośc 20 cm

 - głębokość 14 cm

Mos AES = 250W

Pasmo (-10dB) == 150Hz - 20 kHz

Efektywność ok 97dB

Zestaw może byż wykonany jako pasywny, lub jako aktywny, z modułami mocy zainstalowanymi w kolumnie basowej. Wagi jeszcze nie podam, bo jest to w fazie wersji próbnej z płyty wiórowej, a dopiero po docelowym wykonaniu ze sklejki....

Rączki zespolone, jak w poprzednich konstrukcjach.

Zestw przeznaczony do obsługi imprez 50, max 100 osób, w małych salach, zarówno dla DJ-a, jak też zespołu muzycznego. Ze względu na małą srednice głośników zakresu midrange, zestaw będzie charakteryzował się doskonałą wręcz średnicą, klarownością, oraz fantastycznym przetwarzaniem transjentów. Bardzo niskie "zejście " basu, bo skuteczna emisja zaczyna sie już od 35 Hz, gwarantuje pełne wrażenia słuchowe każdego obecnie aranżowanego utowu...

I jeszcze jedna kwestia..

Wynika ona z doświadczeń związanych z forami, i układami tam panującymi, oraz tzw. „pseudoopiniotfórcóf”.

Obecne swoje nowe pomysły, podsyłam ludziom zainteresowanym moimi nowymi pomysłami do osobistych ocen, lub organizuję takowe demonstracje, z możliwością konfrontacji z innymi sprzętami innych producentów...Zatem każdy zainteresowany, niech śledzi moją stonkę, a będzie miał wiedzę, gdzie i kiedy będzie okazja osobiście zapoznać się z moimi propozycjami, oraz opinie osób, które miały osobisty kontakt z moimi konstrukcjami.

jasiński k

OFERTA PRODUKTÓW
Kolumny basowe:
       BTR 118
       BTR 115(SA)
       BSR 212 
       BSR 218 
       BP 612SA
       BP612-1000SA
       BP 615SA
       BP 618SA
       BP 6210SP
       BP 6212SA 
    Kolumny uniwersalne:
       KSO 108SP
       KSO 110SP
       KSO 112SP
       KSO 112-504SP
       KXV 312
       KXV 315 
       VKS 465
    Kolumny tubowe:
       
       KTA 112S
       KTLA 112
   Aktywne zestawy kompletne:
    
       SoundLeader 12
       SoundLeader 15
   Zestawy pasywne kompletne:
                                                                       Sound Dragon 2000
      
    Elektronika:
      ZWM SoundDragon
      SS 100 b
      SS 300 b
      SpeakPower 400/600
                                                               USŁUGI
                                                               Profesjonalny serwis i naprawa analogowych wzmacniaczy     
                     mocy.                                                    
Profesjonalny serwis i naprawa
         kolumn głośnikowych.                    
Profesjonalny
serwis i naprawa głośników.
                                                               Wypożyczanie sprzętu nagłośnieniowego.
Ilość odsłon: 40304
Copyright© 2010 Krzysztof Jasiński