Silver Sound - Nagłośnienie dla wymagających

labiryntowa
 Na forach dyskusyjnych pojawiają się różne okrzykiwane jako rewelacyjne.."odświerzone" projekty z przed kilkudziesięciu lat, dziś praktycznie nie stosowane przez poważne marki, ze względu na ich wady, ale od początku...
 Podstawowa obudowa, i najprostsza, jest obudowa zamknięta, której zadaniem jest pochłonięcie i przetworzenie w ciepło energii emitowanej przez tył membrany, co zapobiega "zwarciu akustycznemu", dzięki czemu głośnik gra niższymi częstotliwościami, niż gdyby tej obudowy nie miał, lub był zainstalowanym tzw: ogrodzie płaskiej.
 Zmodyfikowana wersja tej obudowy, to obudowa zwana "bas refleks", czyli zamknięta skrzynka, z otworem. Otwór ten we współdziałaniu z powietrzem zawartym w obudowie, stanowi układ rezonansowy, pobudzany energią emitowaną przez tył membrany głośnika. Pozwala to odzyskać nieco tej energii, aby poprzez otwór, wyemitować ją razem z czołem głośnika, jako energie akustyczna nam przydatną. Oczywiście energia emitowana przez ten otwór, nie jest idealnie w fazie z energia emitowana przez przód membrany, ale przesunięcie to w częstotliwości rezonansu, wynosi ok 90stopni, i sumuje sie z energią emitowaną przez przód membrany, w zakresie gdy emitują razem, a przy niższych częstotliwościach energia emitowana przez przód membrany jest znikoma, a promieniuje tylko otwór. Dodatkową zaletą tej obudowy, jest wieksze obciążenie membrany w okolicach rezonansu własnego, co objawia sie poprawieniem odpowiedzi impulsowej takiej konstrukcji. Oczywiście taka konstrukcja, poza tą zaletą, oraz zaletą częściowego odzyskania energii emitowanej przez tył membrany, ma swoje wady. Jedną z nich jest opóźnienie grupowe. W uproszczeniu, jest to czas opóźnienia energii emitowanej przez otwór, w stosunku do czoła membrany. Ale opóźnienie to w swoim apogeum, jest największe wtedy, gdy promieniowanie przodu membrany, jest znikomo małe, a cała energia akustyczna jest emitowana przez otwór rezonansowy.
Rysunek z symulatora pokazuje wartość opóźnienia w funkcji częstotliwości, co potwierdza moją poprzednia wypowiedź, i widać, że to opóźnienie dotyczy tylko małego fragmentu pasma którym taka kolumna może pracować.
group delay
 
Inna obudowa odzyskująca energię emitowana przez tył membrany, jest obudowa labiryntowa.

Zasadą takiej obudowy, jest zastosowanie odpowiednio długiego kanału, aby odwracał on fazę energii emitowanej przez tył membrany, zaczynając od 90 stopni (1/4 fali), do 180 stopni(1/2 fali), dzięki czemu energia ta sumuje sie z energią emitowaną przez przód membrany, co daje zysk ok 2-3 dB. Jeśli kanał ten skonstruujemy jako horn (rozszeżający sie ku wylotowi), to można poprawić skuteczność takiej konstrukcji, o 4-5 dB...
Oto rysunek poglądowy takiej obudowy:

labiryntowahorn

Oto wykres przemiany prędkości powietrza w kanale / ciśnienie akustyczne:

przemiana horn

Jak widać wraz z długością kanału, maleje prędkość powietrza poruszanego przez membranę w kanale, a wzrasta ciśnienie, czyli to co nas interesuje (głośność emisji kanału).

 Daje to owszem to znaczący zysk, ale należy pamietać, iż odpowiednio długi kanał, to odległość, która dzieli nasze ucho od tylnej strony głośnika,  zatem kanał taki wprowadza opóźnienie energii przezeń emitowanej.
I nie jest to tylko opóźnienie tyczące jakiegoś fragmentu pasma emisji konstrukcji, jak w przypadku konstrukcji typu bas-refleks, a opóźnienie to tyczy wszystkich częstotliwości, zarówno tych najniższych, jak i najwyższych emitowanych przez taka kolumnę...

suma sygnałów
 
 Rysunek pokazuje jak wygląda sygnał prostokątny ( zastosowałem taki, aby lepiej zademonstrować opisywane zjawisko). Założyłem dla przykładu długość kanału = 2,5 metra, co daje opóźnienie 0,00726 sekundy, oraz częstotliwość 100Hz. Sygnał opisany kolorem czerwonym, to energia emitowana przez przód membrany, a kolorem zielonym zaznaczyłem energię emitowaną przez kanał, opóźnioną o te 0,00726 sec. Jak widać, suma zaznaczona kolorem czarnym, przerywanym, nie jest już sygnałem takim samym, prostokątnym, a złożonym, czyli zniekształconym...Oczywiście przy niskich częstotliwościach, to opóźnienie zniekształca sygnał sumacyjny mniej, a wiecej wraz ze wzrostem częstotliwości. Powoduje to dążność do jak najniżeszego filtrowania takiej kolumny. Jeśli założymy, że konstrukcja taka ma pracować od 25-30 Hz do ok 60-70 Hz, to skala negatywnych zjawisk zwiazanych z opóźnieniem, jest już słabo odbierana przez nasz słuch, a przy takich konstrukcjach opóźnienie będzie jeszcze większe, bo wymusza to wydłużenie kanału do nawet 4 metrów!!!!!!

 Tak niskie odcięcie wymusza konstrukcje całego nagłośnienia jako minimum 4 drożne, co nie stanowi niczego dziwnego w przypadku dużych firm nagłośnieniowych, ale jest bardzo nieekonomiczne w przypadku małego nagłośnienia. Zbyt wysokie odcięcie, powoduje, że emitowany dźwięk jest zamulony, ze słabą odpowiedzią impulsową, z powodu że głośnik pracujący w "strzałce", czyli 1/4 gługości fali w takiej konstrukcji, jest bardzo mocno obciążony, zatem wtedy odpowiedź impulsowa jest w miarę przyzwoita, ale ze zbilżaniem sie do 1/2 długości fali, gdzie sumowanie fazowe jest najlepsze, głośnik wchodzi w zakres najmniejszego obciążenia membrany, czyli tak, jakby nie miał obudowy w ogóle (w uproszczeniu), zatem jego odpowiedź impulsowa jest dramatycznie gorsza, od najgorzej skonstruowanej obudowy typu  B-R...
 Jest też inna odmiana tej obudowy, stosowana raczej w nagłośnieniu domowym, gdzie długi kanał, zwęża sie ku wylotowi, i ma za zadanie wytracanie energii emitowanej przez tył membrany. 
Oto poglądowy rysunek  jednej z możliwości takiej konstrukcji, ale wszystkie mają wspólną cechę, kanał na początku ma duży przekrój, i maleje wraz z długością kanału:

labiryntowalinia

A poniżej wykres pokazujący przemianę, ciśnienie / prędkość powietrza w kanale:

przeniana2

Jak widać, ciśnienie spada, czyli głosność emisji wylotu kanału.
 Można oczywiście w takim kanale ulokować odpowiedniej gęstości materiały, jak wełna itd, w taki sposób, że ma to mniejszy wpływ na niskie częstotliwości, a wzrasta wraz ze wrostem przenoszonych częstotliwości. W taki sposób, te najmniej odczuwalne przez nasz słuch zniekształcenia wprowadzane na niskich czestotliwościach są silniej emitowane przez kanał, dając zysk energetyczny ( w uproszczeniu), a zmniejsza się (ciśnienie) wraz ze wzrostem częstotliwości,  co idzie w parze ze wzrostem ciśnienia emitowanego przez czoło membrany. W taki sposób eksponuje się zaletę w zakresie niskich częstotliwości takiej obudowy, ale minimalizuje w zakresie wyższych, jej wadę, zbliżając taką konstrukcje pod względem ilości wnoszonych zniekształceń związanych z opuźnieniem, do wymienianego wczesniej bas-refleksu, ale poprawiając najniższy zakres emitowanych częstotliwości w porównaniu do konstrukcji bas-refleks, co poglądowo obrazuje rysunek poniżej:

liniadom

Kolor zielony, to emitowatne ciśnienie głośnika w obudowie zamkniętej, czerwony, to ciśnienie emitowane przez kanał linii transmisyjnej,  niebieski (przerywany) to sumacyjne emitowanie obudowy z linią transmisyjną ( labiryntem).
 Takie konstrukcje wymagają od konstruktora bardzo rozległej wiedzy, bo muszą być zastosowane odpowienie głośniki,  aby liniowo przetworzyć nawet na mocy maksymalnej  głośnika najniższe częstotliwości.
 a ogólnodostępne symulatory, są tylko  wstępnym narzędziem konstrukcyjnym, a nie "wyrocznią".


 Zatem, zanim zdecydujecie się na zakup "suupernowości", przemyślcie, czy nie jesteście nabijani w butelkę, jak w sklepie mięsnym, gdzie wciska się Wam, umytą wodą z "Ludwikiem" kilka miesięcy przeterminowaną kiełbasę, jako wyprodukowaną wczoraj...Zanim zrobicie sobie coś z wystawianych rysunków na forach, pomyślcie, czy warto wyżucać swoje pieniądze, bo wiekszość tych "zachwalaczy" równocześnie oferuje te odkurzone starocia, za atrakcyjną cene...Tworzą sie "sfory" zachwalaczy, ale to tacy forumowi "klakierzy" opłacani przez tych co żeruja na Waszej niewiedzy.. 
OFERTA PRODUKTÓW
Kolumny basowe:
       BTR 118
       BTR 115(SA)
       BSR 212 
       BSR 218 
       BP 612SA
       BP612-1000SA
       BP 615SA
       BP 618SA
       BP 6210SP
       BP 6212SA 
    Kolumny uniwersalne:
       KSO 108SP
       KSO 110SP
       KSO 112SP
       KSO 112-504SP
       KXV 312
       KXV 315 
       VKS 465
    Kolumny tubowe:
       
       KTA 112S
       KTLA 112
   Aktywne zestawy kompletne:
    
       SoundLeader 12
       SoundLeader 15
   Zestawy pasywne kompletne:
                                                                       Sound Dragon 2000
      
    Elektronika:
      ZWM SoundDragon
      SS 100 b
      SS 300 b
      SpeakPower 400/600
                                                               USŁUGI
                                                               Profesjonalny serwis i naprawa analogowych wzmacniaczy     
                     mocy.                                                    
Profesjonalny serwis i naprawa
         kolumn głośnikowych.                    
Profesjonalny
serwis i naprawa głośników.
                                                               Wypożyczanie sprzętu nagłośnieniowego.
Ilość odsłon: 40258
Copyright© 2010 Krzysztof Jasiński