Silver Sound - Nagłośnienie dla wymagających

Kupujemy wzmacniacz

Doradzenie w tej kwestii nie jest prostym zadaniem, gdyż prawie wszystkie oferowane na rynku wyroby działają wzmacniając sygnał, dostarczając go do kolumn. To tak jak z samochodami, wszystkie jeżdżą, zarówno maluch, jak też mercedes. Opisać różnice między maluchem a mercedesem nie jest trudno, bo widać to gołym okiem. Różnice między wzmacniaczami są tak samo przepastne, lecz nie widać tego na "pierwszy rzut okiem"

Jak zatem wyłowić dobry wyrób od badziewia w tak szerokiej ofercie? Postaram się Wam pewne kwestie wyjaśnić, podpowiedzieć, jak odróżnić na podstawie podanych przez producenta parametrów wyrób dobry od bubla. Warunkiem tego jest podanie przez handlowca, lub producenta prawdziwych danych!!!

Podstawowym dla wielu z Was parametrem jest moc wzmacniacza - jest to liczbowo przestawiona wartość, przy znamionowej impedancji obciążenia np: 500 W/ 4 Ohm. Po pierwsze należy zwrócić uwagę czy jest to moc RMS, czy tzw "muzyczna". Moc "rms" jest to moc ciągła oddawana do obciążenia przez wzmacniacz o nominalnej impedancji obciążenia, natomiast moc "muzyczna" jest to moc oddana do obciążenia przez moment, puki napięcie na kondensatorach w zasilaczu nie spadnie do poziomu gwarantującego stałe oddawanie mocy(czyli rms).

Im większa różnica między tymi wartościami tym gorszy wyrób! Świadczy to słabym zasilaczu, czyli zbyt małej objętości kondensatorów elektrolitycznych w zasilaczu, zbyt słabym transformatorze.Bardzo często producent podaje też moc przy obciążeniu 8 Ohm, lub 2 Ohm. To jest wiadomość na podstawie której też pozwala nam dokonać oceny urządzenia!!

Im większa różnica między tymi wartościami tym gorszy wyrób!!Świadczy to słabym zasilaczu, czyli zbyt małej objętości kondensatorów elektrolitycznych w zasilaczu, zbyt słabym transformatorze.Bardzo często producent podaje też moc przy obciążeniu 8 Ohm, lub 2 Ohm. To jest wiadomość na podstawie której też pozwala nam dokonać oceny urządzenia!! Jeżeli będą to dane podobne do zaprezentowanych: 500W/4Ohm, lub 260-270W/8Ohm, lub 850- 900W/2Ohm, to powinien być to wyrób zadowalający,a jeśli producent podaje minimalną impedancję obciążenia którą jest przez chwilę "obsłużyć" wzmacniacz: np 0,75 Ohm, to mamy do czynienia z bardzo dobrym wyrobem!!!

Stanowczo odradzam kupowanie wyrobów z podobnymi do poniżej zaprezentowanych parametrów, lub podobnych!
Moc rms = 380W/8 Ohm, 550W/4 Ohm, 700W/2 Ohm
Moc muzyczna = 700W / 4 Ohm
Taki wyrób ma nie tylko słabiutki zasilacz , ale na dodatek zbyt słaby wzmacniacz prądu, a w eksploatacji przypomina raczej doznania kierowcy malucha, a nie mercedesa!!

Innym parametrem podawanym przez producenta jest pasmo przenoszenia - określa on minimalną i maksymalną częstotliwość sygnału na wyjściu wzmacniacza.Musi temu towarzyszyć parametr (-3dB, lub -1,5dB) określający spadek amplitudy sygnału.Takie dane nie mówią nam wiele, a nawet mogą wprowadzić w błąd!!!Gdyż może to być pasmo przy amplitudzie np: 1V na wyjściu. Was interesuje pasmo przenoszenia "mocy" to znaczy na obciążeniu zastępczym równym znamionowemu, przy maksymalnej niezniekształconej amplitudzie sygnału wyjściowego.

Poważny producent podaje oba pasma, lub tylko pasmo mocy! A dobry wyrób ma ten parametr na poziomie - 20 Hz -25 kHz(pasmo mocy)

Wśród pozostałych parametrów wymienić należy:

Jest jeszcze wiele parametrów określający dany wyrób, ale nie są one tak newralgiczne z Waszego punktu widzenia na trafność zakupu, jak te wymienione powyżej, i jeden poniżej:

Opisałem wcześniej jak na podstawie pewnych danych producenta jak odróżnić przyzwoity wzmacniacz od bubla. Zapomnijcie przy wyborze wzmacniacza napisu na jego czole typu YAMAHA, PEAVEY itd!!!!Taki napis,tak samo jak pieczątkę można zamówić w każdej firmie poligraficznej!! Poza tym, w Polsce nikt nie szanuje praw autorskich, zatem bardzo łatwo kupić azjatycką podróbę, lub wyrób licencjonowany wykonany w Azji, ale technologicznie zacofany o 20 -30 lat.Gwarantuję Wam, że w Polsce są wykonywane dużo lepsze wzmacniacze, niż "koty w worku" z napisami jak wyżej.

Moim zdaniem nie ma w naszym kraju pisma branżowego, które starałoby się przedstawić prawdziwe opinie o wyrobach poszczególnych wyrobach określonych producentów. Powodem takiego stanu żeczy jest fakt, że dla tych pism głównym źródłem dochodów są reklamy.

OFERTA PRODUKTÓW
Kolumny basowe:
       BTR 118
       BTR 115(SA)
       BSR 212 
       BSR 218 
       BP 612SA
       BP612-1000SA
       BP 615SA
       BP 618SA
       BP 6210SP
       BP 6212SA 
    Kolumny uniwersalne:
       KSO 108SP
       KSO 110SP
       KSO 112SP
       KSO 112-504SP
       KXV 312
       KXV 315 
       VKS 465
    Kolumny tubowe:
       
       KTA 112S
       KTLA 112
   Aktywne zestawy kompletne:
    
       SoundLeader 12
       SoundLeader 15
   Zestawy pasywne kompletne:
                                                                      Sound Dragon 2000
      
    Elektronika:
      ZWM SoundDragon
      SS 100 b
      SS 300 b
      SpeakPower 400/600
                                                               USŁUGI
                                                               Profesjonalny serwis i naprawa analogowych wzmacniaczy     
                     mocy.                                                    
Profesjonalny serwis i naprawa
         kolumn głośnikowych.                    
Profesjonalny
serwis i naprawa głośników.
                                                               Wypożyczanie sprzętu nagłośnieniowego.
Ilość odsłon: 166799
Copyright© 2010 Krzysztof Jasiński