Silver Sound - Nagłośnienie dla wymagających

Kupujemy "kolumny"

Zanim cokolwiek kupicie, powinniście się zastanowić do czego ma służyć wasze nagłośnienie!!! Inny sprzęt jest potrzebny dla kapelki grającej niewielkie imprezy, i tu należy zwrócić uwagę czy dźwięk "garów" pochodzi z klasycznej perkusji, czy ze źródła elektronicznego, a inny jeśli mamy ochotę czasami obsłużyć niewielką imprezę na wolnym powietrzu.

Jeśli posiadacie klasyczną perkusję i gracie tylko "do kotleta", nagłośnienie polega na zorganizowaniu "piecyków" dla gitar, na jednym zagra bas, na drugim "piecyku" zagra gitara rytmiczna. Do tego potrzebujecie jeszcze dwóch paczek, najlepiej ustawianych na statywach, do nagłośnienia wokali, i klawiszy. Tak, tak, wiem, ameryki nie odkrywam, bo o tym wszyscy wiedzą.

Owszem wiedzą,tylko dlaczego w większości przypadków kupujecie albo buble, albo coś nietrafionego, co nie gra tak jak sprzęt u kolegów?? Jeszcze inaczej ma się sprawa gdy perkusję i bas ma obsłużyć nagłośnienie typu "przody".

Aby zrozumieć pewne prawidłowości, na początek proponuję zastanowić się, jaką powierzchnię posiada 24 calowa "stopa", ----- otóż ponad 2800 cm kw, a trzeba ten instrument realnie "zagrać" głośnikami. Głośnik 15 cali ma powierzchnię czynną ok. 850 cm kw, a 18 cali ok. 1200cm kw. Te głośniki najczęściej mają za zadanie odtworzenie dźwięku stopy + gitary basowej!!!

Wiem że to jest bardzo uproszczone porównanie, a czynię to celowo, aby uzmysłowić problem, w szczególności gdy Wasz sprzęt ma zagrać w dużej sali lub w plenerze.

Dwa basy 18 cali to jest minimum, a najlepiej zastosować dwie paczki po dwa 15 calowe głośniki, grające do 250 Hz. Dlaczego do 250 Hz, ano dlatego, aby duża amplituda membran głośników przy odtwarzaniu częstotliwości niższych od 70 -80 Hz nie wpływała na częstotliwości środkowe, czyli te powyżej 250 - 300Hz. Jest to podstawowa wada tanich kolumn w układzie 2 szt 15 cali + driver 1 cal, które grając cicho, emitują przyzwoity dźwięk, ale przy większej mocy ich brzmienie śmiało można określić "jazgotliwym hałasem".

Aby można było użyć w miarę bezpiecznie driver 1 calowy trzeba zastosować głośniki grające do 1,7 - 2,0 kHz, i do tych częstotliwości dobrze grają jeszcze głośniki o średnicy 12 cali, a zalecany maksymalny górny zakres pracy głośników 15 cali to 0,8 - 1,2 kHz, ale wtedy musi być zastosowany driver 2 calowy. Taki głośnik nie ma odpowiedniej sprawności w zakresie poniżej 70 - 80 Hz. Aby uzyskać ten zakres częstotliwości silnie korygujecie bas, co wymusza pracę tych głośników nadmiernie dużymi amplitudami, a to znacząco pogarsza i tak już emitowany z kiepską jakością zakres częstotliwości powyżej 1 kHz. Ponad to demolujecie głośniki, doprowadzając w krótkim czasie do wyeksploatowania ich.

Po zakupieniu czegoś takiego szybko dochodzicie do wniosku, że trzeba "podeprzeć " te paczki sub basami. To pomaga pozbyć się wady wynikającej z dużej amplitudy głośników emitujących zakres sub basowy, lecz nie usuwa wady głośników 15 cali w ich brzmieniu powyżej 1 kHz, barwiąc "wysoki środek" nieprzyjemną krzykliwością, a całości emitowanego dźwięku braku klarowności, gubieniu szczegółów i wielu innych niepożądanych zjawisk.

Jeśli nie zrozumieliście tego tekstu proponuje porównanie kolumn serii SR z serią ITR znanej firmy w układzie 2 szt 15 cali + driver!!!

Stanowczo odradzam robienia podróbek markowych wyrobów, chyba że zastosujecie takie same głośniki jak w oryginale lub posiadacie wiedzę która umożliwia Wam znalezienie odpowiednika, a tą wiedzę posiada niewielu konstruktorów w całej Polsce!!!

Jako totalne nieporozumienie uważam stosowanie w zakresie tzw: "środka" głośnika większego od 12 cali!!! Mniejsze głośniki mają lepszy dźwięk w tym zakresie, pracują lepiej w zakresie wyższych częstotliwościach, ze względu na mniejsza masą membrany, co pozwala na zastosowanie driver 1 calowego. Stanowczo odradzam kupowanie kolumn z głośnikiem 12 cali i głośnikiem typku "gwizdek, H-F-ka". Głośniki te mają konstrukcje umożliwiającą bezpieczną pracę od 4-6 kHz, czyli dużo wyżej niż może zagrać dobrze głośnik 12 cali. Tylko bardzo dobre firmy (np B&C, 18 sound, RCF) produkują głośniki 12 calowe dobrze pracujące do 2 kHz !!! Ponad to, tego typu głośniki wysoko tonowe mają z reguły dość wąski kąt promieniowania ok.40 stopni, a w kolumnach spełniających Wasze potrzeby powinien być zastosowany głośnik z kątem w poziomie = 90 st.

Celowo nie wspominam o głośnikach piezo..., gdyż tekst ten adresowany jest do ludzi o bardziej wysublimowanym guście.

Jak widać polecam rozwiązanie trzy drożne. Natomiast czy w układzie pasywnym, czy aktywnym odsyłam do artykułu "Biampling kontra biwiring", gdzie bardziej szczegółowo omówiłem tę kwestię.

Teraz napiszę o mocach poszczególnych kolumn...

Tutaj nieco wyjaśnienia, moc bez wiadomości o sprawności kolumny nic Wam nie mówi. Sprawność powinna być podawana w dB koniecznie z dopiskiem 1W/1m, co uściśla warunki pomiaru. Aby to wyjaśnić podam przykład: porównajmy wyroby o mocy 500 W, i sprawności 90 dB to jest ok. 0,5%, oraz wyrób o spl= 99 dB to jest ok 4 %, czyli 8 razy większą!!! (w % określana jest sprawność energetyczna, czyli jaki procent dostarczonej do paczki mocy elektrycznej ze wzmacniacza, został przez kolumnę przetworzony ma moc - ciśnienie akustyczne).

Jeżeli zastosujemy wzmacniacz o mocy 500W, to w przypadku pierwszej kolumny uzyskamy 2,5 W mocy akustycznej, czyli tej którą słyszymy, natomiast druga kolumna da 20 W mocy akustycznej!!! Aby uzyskać taką samą moc akustyczną za pomocą pierwszej kolumny należałoby dostarczyć do niej moc 4000W!!! Nieuczciwi sprzedawcy i producenci zawyżają ten parametr, pisząc np 102 dB przy kolumnie basowej (50 - 300Hz) z jednym głośnikiem na froncie. Kto w to uwierzy - ten ciężki frajer!!! Średnia sprawność głośnika w/g większości norm dotyczy 3-4 oktaw powyżej 200 Hz.

Do nagłaśniania większych imprez, w szczególności na wolnym powietrzu radzę zakupić kolumny o dużych sprawnościach. Do obsługi zakresu średnio tonowego radzę zakupić kolumny tubowe na dwóch głośnikach 12 calowych z driverem 2 calowym. Takie, kierunkowe kolumny pozwolą Wam uzyskać przyzwoity dźwięk w najtrudniejszych warunkach, ponad to stwarzają mniej problemów ze wzbudzeniami w porównaniu z kolumnami typu "głośnik na front".

Zakres basowy radziłbym zagrać dodrze skonstruowanymi wysoko sprawnymi paczkami z głośnikami 15 cali. Całkowicie błędne jest myślenie w kategoriach, "im większa średnica głośnika, tym niżej gra".

Dla przykładu: w zbliżonych do siebie gabarytach obudowy można zainstalować głośnik 18 cali, lub dwa głośniki 15 cali. W pierwszym przypadku (przy podobnych charakterystykach w funkcji częstotliwości) można uzyskać na głośnikach 400 - 1000W, przy sprawności 96 - 98 dB, a na 2 szt 15 cali ( na głośnikach tej samej firmy) 1200 - 2000 W przy sprawności 99 - 102 dB.

Jeżeli ma to być nagłośnienie dyskoteki, stanowczo odradzam stosowania na basie kolumn typu "odwrotka". Kolumny te bardzo rzadko grają dobrze poniżej 60 Hz, a w szanującej się dyskotece muszą być kolumny dobrze grające od minimum 35 Hz!!!

Pamiętajcie!!!
Uczciwy producent dodaje charakterystykę sprawności w funkcji częstotliwości!!! Podając zakresy częstotliwości podaje warunek np (- 10 dB, lub -3 dB) co opisuje warunek pomiaru.
Uczciwy producent nie nie boi się podać symbole i producenta zastosowanych głośników, oraz częstotliwości podziału między mini.
Uczciwy producent podając moc, określa czy jest to moc RMS, AES, czy moc maksymalna.
Producent, który jest świadomy jakości swojego wyrobu nie obawia się oceny przez fachowe pisma z branży!!

Typowe dane podawane
przy opisie wyrobu:
wymiary 120cm x 50cm x 40cm Ten wyrób
warto przetestować!
ciężar 60kg
moc (RMS) 1200 W
sprawność 1W/1m 101 dB
pasmo(-10 dB) 45Hz - 17kHz
pasmo(-3 dB ) 60Hz - 15kHz
podział 12/18 dB/oct 1200 Hz
impedancja 4 Ohm
zastosowane
głośniki, podzespoły:
2 szt 15 cali-15LX60 f-my BEYMA,
Driver = CP 800 TI f-my BEYMA,
Horn = TD 400 N f-my BEYMA
Dane katalogowe
innego producenta o wyrobie:
wymiary 120cm x 50cm x 40cm TO JEST RACZEJ BUBEL!!!
waga 40kg mała waga przy niskiej cenie świadczy o kiepskich głośnikach
moc 1200W ??????????????????????
sprawność 103 dB brak warunku pomiaru!!!
pasmo 45Hz - 17kHz brak warunku pomiaru!!!
impedancja 4Ohm brak danych o zastosowanych głośnikach!!!

Są oczywiście na rynku lekkie kolumny na głośnikach z magnesami neodymowymi, co jest ich niewątpliwą zaletą, ale mają jedną bardzo poważną wadę: ... CENĘ!!!!

OFERTA PRODUKTÓW
Kolumny basowe:
       BTR 118
       BTR 115(SA)
       BSR 212 
       BSR 218 
       BP 612SA
       BP612-1000SA
       BP 615SA
       BP 618SA
       BP 6210SP
       BP 6212SA 
    Kolumny uniwersalne:
       KSO 108SP
       KSO 110SP
       KSO 112SP
       KSO 112-504SP
       KXV 312
       KXV 315 
       VKS 465
    Kolumny tubowe:
       
       KTA 112S
       KTLA 112
   Aktywne zestawy kompletne:
    
       SoundLeader 12
       SoundLeader 15
   Zestawy pasywne kompletne:
                                                                      Sound Dragon 2000
      
    Elektronika:
      ZWM SoundDragon
      SS 100 b
      SS 300 b
      SpeakPower 400/600
                                                               USŁUGI
                                                               Profesjonalny serwis i naprawa analogowych wzmacniaczy     
                     mocy.                                                    
Profesjonalny serwis i naprawa
         kolumn głośnikowych.                    
Profesjonalny
serwis i naprawa głośników.
                                                               Wypożyczanie sprzętu nagłośnieniowego.
Ilość odsłon: 166178
Copyright© 2010 Krzysztof Jasiński