Silver Sound - Nagłośnienie dla wymagających

Konserwacja sprzętu

Podstawą prawidłowego i niezawodnego działania posiadanej aparatury nagłośnieniowej, jest okresowe jej przeglądanie i konserwacja.

O ile pobieżny przegląd można wykonać samemu, to konserwację i kompleksowy przegląd należy zlecić wyspecjalizowanemu fachowcowi.

Wzmacniacze mocy

Jeśli jest to wzmacniacz z chłodzeniem rotacyjnym, czyli bez wentylatorów, przegląd polega na obejrzeniu gniazd wejściowych. Jeśli są to gniazda Jack, należy sprawdzić czy nie są uszkodzone, czy są nakrętki mocujące, jeśli są to gniazda Canon (Xlr), należy sprawdzić, czy są śrubki mocujące, i czy gniazda nie są uszkodzone. Należy tez obejrzeć porty do podłączenia głośników.Jeśli są to gniazda speakon, to należy włożyć wtyk i sprawdzić, czy prawidłowo działa bezpiecznik blokujący wtyk przed przypadkowym wysunięciem, czy są śrubki mocujące gniazdo do obudowy. Jeśli są to zaciski, to należy sprawdzić, czy nie są poluzowane i prawidłowo są zamocowane do obudowy, oraz czy nie jest urwany gwint w nakrętkach. Należy tez sprawdzić, czy są wszystkie śruby służące do skręcania obudowy, czy nie jest poluzowana nakrętka na śrubie mocującej transformator toroidalny (jeśli takowy jest zastosowany..), oraz stan techniczny gniazda służącego do podłączania kabla zasilającego, oraz tenże kabel.

Jeśli wzmacniacz ma chłodzenie wymuszone, czyli wentylatory, należy sprawdzić, czy po załączeniu pracują, a pracy nie towarzyszy zbyt duży hałas, świadczący o ich wyeksploatowaniu. Należy też sprawdzić stan filtrów, jeśli są zastosowane, i jeśli są silnie zabrudzone wyczyścić je, lub wymienić na nowe. Należy tez za pomocą sprężonego powietrza dokładnie oczyścić z kurzu wnętrze wzmacniacza. UWAGA, tą czynność można wykonać tylko przy odłączonym urządzeniu od sieci zasilającej!!!!! Nie radzę tego wykonywać za pomocą pędzelka, bo grozi to uszkodzeniem mechanicznym elementów składowych, lub nawet dokonania zwarcia, bo mogą być naładowane kondensatory w zasilaczu, a większość pędzelków ma elementy metalowe w swej konstrukcji. Dość często zdarza się uszkodzenie zestyków przekaźnika wykonawczego automatyki, co objawia się brakiem opóźnionego załączania głośników po uruchomieniu, i odłączenia ich po wyłączeniu urządzenia, lub całkowitym milczeniem wzmacniacza. Jeśli stwierdzicie którąkolwiek z wymienionych usterek, to radzę oddać wzmacniacz do fachowca, bo według mnie naprawa tych usterek przekracza możliwości przeciętnego użytkownika sprzętu.

Należy też zbadać stan tłumików (potencjometrów),czy są dobrze mechanicznie zamocowane, czy nie powodują niechcianych odgłosów w trakcie regulacji, jeśli odkręcone, dokręcić solidnie, a jeśli trzeszczą zlecić wymianę na nowe. Czynności te należy wykonać co najmniej raz, a najlepiej dwa razy w roku.

Zestawy głośnikowe

Opisując ten temat, mam, jakby to napisać . mieszane uczucia , bo świadomy zagrożeń dla bardzo delikatnych konstrukcji jakimi są głośniki, wiem, ze każdy nieopatrzny ruch, może skończyć się uszkodzeniem, lub nawet ich zniszczeniem. Powinienem zalecić aby dokładny przegląd zlecić fachowcowi, tu jednak mogę zostać posądzony kumoterstwo, czyli o napędzanie im klienteli...

Zatem każdy kto nie mając dużego doświadczenia, porywa się na rozbieranie zestawu głośnikowego, musi wziąć na siebie odpowiedzialność i być świadomy ryzyka. Bez wyjmowania głośnika z obudowy, można ocenić stan jego membrany. Jeśli zauważycie smużki kurzu w pobliżu kopułki zasłaniającej cewkę, należy sądzić iż jest częściowo odklejona, lub, co nie stanowi wielkiego zagrożenia, niedokładnie przyklejona. Pozostawienie odklejonej kopułki grozi zniszczeniem membrany, lub nawet całego głośnika, bo ułatwia to dostanie się zanieczyszczeń do szczeliny magnesu, dlatego należy natychmiast oddać taki głośnik do odpowiedniego warsztatu serwisowego. Należy tez sprawdzić czy nie załamuje się papier membrany, w pobliżu zawieszenia górnego, w szczególności gdy mamy do czynienia z szerokopasmowymi głośnikami w zestawach 2 drożnych (lub 2,5 drogi), gdyż zastosowane tam głośniki mają dość mały X max, i ich konstrukcja nie jest przygotowana do dużych wychyleń. Głośniki te w większości, nie emitują dobrze zakresu sub basowego, zatem próba wymuszenia tego zakresu, kończy się powstawaniem pozornego resora , czyli złamaniem się membrany w pobliżu zawieszenia górnego. Jeśli tak się stało, membrana nadaje się już tylko do wymiany...

Aby dokładniej obejrzeć głośnik, należy go wymontować z obudowy. Umożliwia to dokładne zbadanie linek łączących zaciski z cewka, oraz resora. Jakiekolwiek ostre zagięcia linek, mogą być efektem ich łamania się, co kwalifikuje je do wymiany. Należy także dobrze obejrzeć resor dolny, czy nie jest odklejony, popękany, lub zniekształcony, co może być powodem nieprawidłowego poruszania się cewki, a to grozi ocieraniem się jej o elementy magnesu, i zniszczeniem jej. Wymianę tego elementu może dokonać tylko serwis.

Nieco inaczej ma się kwestia w przypadku głośników wysokotonowych, które są wyjątkowo delikatnymi konstrukcjami, i nie zalecam samodzielnego ich rozbierania pod żadnym pozorem, bo tylko po rozmontowaniu można ocenić stan techniczny membranek, cewek, i innych elementów. To należy zlecić ludziom z odpowiednim doświadczeniem. Jedynie duże 1,5-2 calowe drivery z cewkami 3-4 cale, które mają modułowa konstrukcje, można samodzielnie rozmontować zachowując jednak wyjątkowa ostrożność. Po rozmontowaniu należy dokładnie sprawdzić, czy kopułka membranki nie jest popękana, czy nie ma jakichś wgnieceń, czy cewka nie jest naderwana, czy nie jest zmieniona jej barwa, co by sugerowało jej przegrzanie. Jeśli na kopułce są jakieś wgniecenia, to najprawdopodobniej do głośnika dostały się ciała obce, które mogą znajdować się także w szczelinie magnesu. Należy dokładnie to sprawdzić i usunąć je.

Przegląd nie byłby pełny bez sprawdzenia stanu obudów i zwrotnic, jest tez okazja dokonać ewentualne udoskonalenia.

Jeśli jako port wejściowy zastosowane jest gniazdo JACK, radzę zastąpić je gniazdem speakon, lub jeśli kolumna ma moc mniejsza niż 200 W, dobrej jakości gniazdem XLR. Gniazdo Jack ma ta wadę, ze wsadzając wtyk, zawsze powoduje się chwilowe zwarcie, zatem gdy robicie to, a wzmacniacz jest wysterowany, a kabel jest podłączony do niego, a wzmacniacz nie ma, lub ma niesprawna automatykę przeciwzwarciowa, to serwisant ma uciechę...a Wy niesprawne urządzenie..

Warto zajrzeć do zwrotnic, i sprawdzić, czy elementy składowe są dobrze zamocowane, tak aby nie mogły drżeć, bo to grozi awaria w każdej chwili.

Jeśli są jakiekolwiek uszkodzenia rączek, należy te rączki wymienić na nowe, bo upadek zestawu może spowodować poważne uszkodzenia. Wiem to co napisałem jest bardzo oczywiste... Tylko większość z Was tą prawdę objawia sobie gdy jest już za późno...

Na koniec raz jeszcze zaznaczę, ze po stwierdzeniu jakichkolwiek z wymienionych usterek, należy zlecić ich profesjonaliście, bo samodzielne próby naprawy, przez osoby nie mające doświadczenia w tej materii, mogą być przyczyną wygenerowania dodatkowych kosztów.

OFERTA PRODUKTÓW
Kolumny basowe:
       BTR 118
       BTR 115(SA)
       BSR 212 
       BSR 218 
       BP 612SA
       BP612-1000SA
       BP 615SA
       BP 618SA
       BP 6210SP
       BP 6212SA 
    Kolumny uniwersalne:
       KSO 108SP
       KSO 110SP
       KSO 112SP
       KSO 112-504SP
       KXV 312
       KXV 315 
       VKS 465
    Kolumny tubowe:
       
       KTA 112S
       KTLA 112
   Aktywne zestawy kompletne:
    
       SoundLeader 12
       SoundLeader 15
   Zestawy pasywne kompletne:
                                                                      Sound Dragon 2000
      
    Elektronika:
      ZWM SoundDragon
      SS 100 b
      SS 300 b
      SpeakPower 400/600
                                                               USŁUGI
                                                               Profesjonalny serwis i naprawa analogowych wzmacniaczy     
                     mocy.                                                    
Profesjonalny serwis i naprawa
         kolumn głośnikowych.                    
Profesjonalny
serwis i naprawa głośników.
                                                               Wypożyczanie sprzętu nagłośnieniowego.
Ilość odsłon: 166178
Copyright© 2010 Krzysztof Jasiński