Silver Sound - Nagłośnienie dla wymagających

klasykkontraliniowy
Witam

Obecnie wiele firm przy swoich produktach podaje w opisie magiczne słowo..."liniowy". Nie ważne jak sie to ma do walorów wyrobu, ale działa marketingowo, ludzi kupują, bo "liniowe" ponoć lepsze niż klasyczne, czyli tzw: żródlo punktowe.

A jak się to ma w praktyce?

Aby znaleźć nieco odpowiedzi na to pytanie, pozwoliłem sobie przeprowadzić pewną symulacje. Założyłem przeciętna imprezę która obsługuje niewielki system nagłośnieniowy, gdzie wymagalne jest nagłośnienie od 7 metrów od sceny, do 30 metrów. Wykonałem symulacje "obłożenia" spl takiego terenu wzdłuż, kolorem czarnym, z klasycznymi kolumnami, podwieszonymi ok 4,7 metra nad ziemią, a kolorem czerwonym, system liniowy, tak samo ulokowany. Jak widać, teoretycznie jest tylko 5,5 dB różnicy miedzy 7, a 30 metrem w przypadku systemu liniowego, a aż 11,5 dB w przypadku systemu klasycznego, ze źródłami punktowymi. Powierzchownie patrząc, zaleta liniowego niepodważalna!!!!

Ale jak jest praktycznie???

Można śmiało powiedzieć, że źródła punktowe, w całym swoim zakresie emisji częstotliwości, będą się jednakowo zachowywać, zatem te 11,5 dB będzie dotyczyło i 150Hz, i 16 kHz... Czyli widz stojący na 30 metrze słyszy ok 10 razy ciszej, niż widz na 7 metrze, ale obaj ten sam dźwięk.

Jeśli były to system liniowy pełny, czyli np: 8 sztuk w pionie z głośnikami 12 cali jako midbas, grającymi od 100Hz, to wyliczenie czerwone, czyli tylko 5,5 dB różnicy, i to w całym pasmie od tych 100Hz do najwyższych częstotliwości będzie słuszne.

A jak by to wyglądało przy gronie z 4 paczek? Czy tak samo???

NIE, wtedy liniowo zachowa sie pasmo takiego grona od ok 250-300Hz, zatem dopiero powyżej tego zakresu częstotliwości, można założyć słuszność czerwonego zakresu, ale poniżej, już czarnego. I co słyszy gość na 30 metrze???

Ano całkiem co innego niż gość na 7, na  tak nagłośnionym terenie... 

A jak by było gdyby dać na stronie 4 w gronie z 8 calowymi midbasami??

Ano kicha straszna, bo liniowo takie grono zachowa sie dopiero gdzieś od 400-500 Hz... Czyli jeszcze gorzej niż 4 strona / grono 12 calowymi midbasami..

Niestety nie da się tego skorygować procesorem, bo wtedy owszem poprawimy równomierność spl na większych odległościach, ale popsujemy na tych bliższych sceny, zatem robimy "misz-masz" na całym placu...

Wynika z tego jednoznacznie, jeśli już brać system liniowy, to pełny, pozwalający liniowo obłożyć teren, od najniższej częstotliwości emisji grona, bo niepełny system, zagra dużo gorzej z punktu wiedzenia widza, niż klasyczny. Każda mała firma musi się zastanowić, czy warto ładować sie w niepełny system, ryzykując powstania opinii, że gracie kiepsko, bo co innego słychać przy scenie, a co innego dalej od niej...

Dlatego, bardzo często muszę dopożyczać jeszcze po dwie na stronę kolumn do swego systemu, bo jestem świadomy jak na razie jego ułomności.

Oto rysunek obrazujący  symulację zasięgu obu systemów, gdzie kolor czerwony tyczy systemu liniowego, a czarny klasycznego, jako źródła punktowe.

propagacja

A oto rysunek obrazujący prawdopodobne różnice spl poszczególnych częstotliwości w zależności od systemu nagłośnieniowego
symulacja

Oczywiście oba rysunki pokazują tylko poglądowe zdarzenia, i nie można sie do nich odnosić jak pewnik, . Maja za zadanie zasygnalizować problem.
OFERTA PRODUKTÓW
Kolumny basowe:
       BTR 118
       BTR 115(SA)
       BSR 212 
       BSR 218 
       BP 612SA
       BP612-1000SA
       BP 615SA
       BP 618SA
       BP 6210SP
       BP 6212SA 
    Kolumny uniwersalne:
       KSO 108SP
       KSO 110SP
       KSO 112SP
       KSO 112-504SP
       KXV 312
       KXV 315 
       VKS 465
    Kolumny tubowe:
       
       KTA 112S
       KTLA 112
   Aktywne zestawy kompletne:
    
       SoundLeader 12
       SoundLeader 15
   Zestawy pasywne kompletne:
                                                                      Sound Dragon 2000
      
    Elektronika:
      ZWM SoundDragon
      SS 100 b
      SS 300 b
      SpeakPower 400/600
                                                               USŁUGI
                                                               Profesjonalny serwis i naprawa analogowych wzmacniaczy     
                     mocy.                                                    
Profesjonalny serwis i naprawa
         kolumn głośnikowych.                    
Profesjonalny
serwis i naprawa głośników.
                                                               Wypożyczanie sprzętu nagłośnieniowego.
Ilość odsłon: 166799
Copyright© 2010 Krzysztof Jasiński